16 marca 2015

Kodeks samuraja - Bushido i cd serii tapet na monitor PC.

Rycerstwo w kraju kwitnącej wiśni nie było tylko zawodem. Bycie samurajem oznaczało ściśle określony model życia, którego zasady wpajano już od dzieciństwa. Prawdziwy trening samurajski trwał codziennie od dziesiątego roku życia. Poświęcano długie godziny nauce sztuki wojennej, by w przyszłości z dumą nosić przy boku samurajski miecz będący źródłem przywilejów i szacunku otoczenia.

Bushido należy rozumieć jako zbiór norm etycznych obowiązujących kastę samurajów. Pewną ogładę, którą przypisujemy mężczyznom określanym mianem dżentelmenów. Bushido nigdy nie zostało utrwalone na piśmie - było przekazywane w formie ustnej z pokolenia na pokolenia. Pochodzenie tego słowa związane jest z połączenia dwóch wyrazów: "bushi" - "wojownik", "rycerz" i "do" - "droga", pojmowana jako dążenie do praktycznej i duchowej doskonałości. Inaczej mówiąc jest to życiowa droga wojownika. Kodeks Bushido nakazywał jednak aby samuraj nigdy nie wyciągał miecza bez potrzeby. Ten, kto dobywał z pochwy klingę z błahego powodu, uchodził za tchórza. Jedna z zasad głosiła, że bushi, jako człowiek opanowany, powinien znać moment, kiedy użycie broni stawało się koniecznością. Na wyjęte ostrze musiała spaść choćby symbolicznie jedna kropla krwi.

Co roku, 26 kwietnia, mija rocznica śmierci twórcy Kyokushin Karate sosai Masutatsu Oyamy. Wiele osób, nie mogących wybrać się do Japonii, z pewnością zadaje sobie pytanie, kim pozostał sosai Oyama w świadomości ludzi uprawiających karate i czy pamięć o jego niezwykłych czynach nie odeszła w zapomnienie? Masutatsu Oyama stał się legendą za życia i niedoścignionym wzorem dla wielu młodych ludzi uprawiających Kyokushinkai Karate i sztuki walki na całym świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz