9 lutego 2015

"Zanurzenie w historii". Pamięć o Musashi Miyamoto.

Jedną z tapet postanowiłem poświęcić legendzie japońskiej szermierki - Musashi Miyamoto. Jest to postać prawdziwa, której pamięć jest darzona szacunkiem w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Musashi Miyamoto  (ur. 13 czerwca 1584  zm. 13 czerwca 1645)  japoński rōnin, twórca szkoły walki dwoma mieczami niten'ichi-ryū (jap.: "styl – dwa nieba jako jedność"). Styl ten opiera się na walce kataną oraz wakizashi.
Musashi wygrał swój pierwszy pojedynek w wieku 13 lat. W swoim życiu stoczył ponad 60 udokumentowanych pojedynków i nigdy nie został pokonany przez żadnego szermierza. Brał udział w wielu wojnach, ale nikt nie wie ile stoczył pojedynków w rzeczywistości i ilu zabił przeciwników. Można tylko przypuszczać, że musiało być ich wielu. Wiadomo jest, że stoczył kilka ważnych pojedynków z przedstawicielami rodu  Yoshioka pokonując wszystkich i okrył ich niesławą.  Musashi był roninem, a to znaczy, że nie miał swojego pana. Jego pośmiertne imię buddyjskie to Niten. W oparciu o jego życiorys powstało wiele komiksów (ukochanych przez Japończyków), filmów, a nawet jakiś serial. Żadnego z nich nie widziałem, ale sama historia jest bardzo ciekawa.
Następna tapeta przedstawia konnego samuraja nad brzegiem Japonii. Samuraj jest w zbroi i jest uzbrojony w łuk.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz