13 stycznia 2013

Zagadkowe budowle na naszej planecie.

Na całej Ziemi rozsiane są prastare megalityczne budowle kamienne i piramidy. Ciągle odsłaniane są ruiny zaginionych miast, o których istnieniu mówią legendy i mity. Współcześni archeologowie najwyraźniej mijają się z prawdą dotyczącą historii ludzkości. Ten fakt spowodował, że powstała dziedzina stworzona przez entuzjastów określana, jako zakazana archeologia. Ludzie ci podejmują próby wyjaśnienia,  w jaki sposób tysiące lat temu powstały budowle, z którymi poważne problemy by mieli współcześni inżynierowie. Kamień okazał się być najtrwalszym materiałem budowlanym, co wcale nie ułatwia rozwiązania zagadki. Do tego jeszcze jak weźmiemy pod uwagę fakt, że stale jest narażony na działanie warunków atmosferycznych i zwyczajne oddziaływanie erozji znak zapytania tylko staje się większy.


Wyobraźmy sobie prehistorycznych inżynierów, którzy mają do rozwiązania następujący problem. Wycięto blok granitu o szerokości dwóch pięter oraz takiej samej grubości, a jego wysokość wynosi jedenaście pięter. I ten blok skalny trzeba przetransportować w terenie górzystym na odległość 60 km. Pomimo, że współcześnie budowane są gigantyczne budowle to stosowana jest zupełnie inna technologia, maszyny i narzędzia. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie tamtych ludzi wykonujących taką pracę. Wszystko to dodatkowo utrudnia fakt, że po nich nie pozostały nigdzie żadne narzędzia. To może oznaczać także to, że wydarzenia te miały miejsce ponad 10 000 000 lat temu. Dlaczego tak sądzę? Otóż zakładając sytuację, że nagle z jakiegoś powodu znika człowiek współczesny z naszej planety to właśnie tyle czasu potrzebuje natura, aby planeta powróciła do swojego dawnego stanu. Ślad bytności człowieka by został zatarty z wyjątkiem budowli z naturalnego materiału, czyli kamienia. 

Jakich użyto narzędzi?

Wyobraźmy sobie potężnych rozmiarów maszynę stojącą wśród delikatnych szklanych elementów. Szkło jest wyjątkowym materiałem, dającym wiele możliwości, jednak niezwykle trudnym do obróbki. Chociaż charakteryzuje się znaczną wytrzymałością konstrukcyjną, nawet niewielkie zadrapania na jego powierzchni mogą doprowadzić do zniszczenia materiału. Tradycyjna metoda cięcia szkła diamentowym ostrzem odchodzi do lamusa. Teraz szkło można przecinać wodą. Lasery, piły linowe, tarcze diamentowe i specjalne diamentowe lub spiekowe wiertła to dzisiejszy arsenał do obróbki nawet najtwardszego kamienia. Ale nikt nie potrafi dzisiaj odpowiedzieć, w jaki sposób np. w Ollantytambo wycięto ze „Ściany Żyjącego Kamienia” skały twardszej niż granit – andezytu, bryły w kształcie sześcianów. Wycięto je tak dokładnie, że na powierzchni nie ma nawet rysy. Powierzchnia wyglądająca na szorstką,  w dotyku jest gładka jak lustro. Czy starożytni inżynierowie używali narzędzi nie z tego świata?Obecnie problem transportu by rozwiązano przy pomocy specjalnych ciągników i  platform wieloosiowych niwelując teren i budując specjalnie do tego celu drogi. Być może by użyto specjalnych helikopterów dźwigów, systemów wielokrążków i lin stalowych. A być może specjalnych latających dźwigów – sterowców, które obecnie wracają w przestrzeń także, jako specjalne super transportowce mogące unieść ładunki o wielu dziesiątkach ton. Jak na dzień dzisiejszy nie ma takich, a wagę wielu z przetransportowanych bloków skalnych szacuje się na ponad 1200 ton. Co budzi jeszcze większe zakłopotanie, w sytuacji, kiedy pytamy – jak oni to zrobili?  

Post ten zilustrowałem kolarzami obrazów. Grafika ta jest wyjątkowo prostą metodą ukazania wielu rzeczy razem. Można tak przedstawić właściwie wszystko, a każdy kolejny może być zupełnie inny. Kolarze te także mogą posłużyć, jako tapety ma monitor komputera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz